Skip to main content

RESTARURA newsletter issue 1

 

O projektu RESTAURA

Projekt RESTAURA je nova pobuda, ki je financirana v okviru programa INTERREG Srednja Evropa 2014-2020, programa, ki želi promovirati shemo javno-zasebnega partnerstva pri obnovi nepremične kulturne dediščine. Projekt vodi mesto Nowy Dwór Mazowiecki na Poljskem, ki v projekt povezuje 10 ustanov iz Poljske, Hrvaške, Slovaške in Slovenije. Več o projektu si preberite na naši strani!

Naše drugo srečanje

Drugo mednarodno srečanje partnerjev je potekalo 25. in 26. januarja 2017 v Ljubljani, gostitelj ZRC SAZU je obenem pripravil tudi izobraževalno delavnico o javno-zasebnem partnerstvu ter študijsko srečanje ogleda Ljubljanskega gradu s primeri prakse javno-zasebnega partnerstva. Na srečanju so bila predstavljena tudi trenutna stanja, ki so osnova revitalizacije v štirih pilotnih območjih srednjeevropskih mest: Nowy Dwór Mazowiecki (Poljska), Hnusta (Slovaška), Nova Gorica (Slovenija) in Buzetu (Hrvaška).

Trenutni status oživljanja štirih srednjeevropskih mest

Projektna skupina se je dogovorila o skupnih metodoloških okvirjih za integrirano revitalizacijo zgodovinskih objektov, v vsaki državi pa so bile ustanovljene tudi lokalne skupine deležnikov za procese revitalizacije izbranih zgodovinskih objektov. Vsi partnerji omenjenih štirih pilotnih območji so začeli delati na pripravi revitalizacijskih planov za stavbno dediščino.

Grad Rihemberk

V dneh pred prihajajočim slovenskim kulturnim praznikom, ki ga v Sloveniji praznujemo 8. februarja,je Mestna občina Nova Gorica organizirala novinarsko konferenco na kateri je predstavila konkretne aktivnosti občine na področju kulture.

Med drugim so poudarke namenili tudi obnovi nepremične kulturne dediščine, s posebnim poudarkom na revitalizaciji gradu Rihemberk, ki je kot pilotno območje vključeno v projekt RESTAURA. Grad naj bi bil za javnost ponovno odprt še pred poletjem 2017.

Predstavitev poljskih javno-zasebnih partnerstev

Poljski partnerji so na ljubljanskem srečanju prestavili tudi nekaj statističnih podatkov, ki se navezujejo na dejansko situacijo implementacije privatno-zasebnega partnerstva na primeru Poljske, kjer lokalne oblasti načrtujejo 93 projektov privatno-zasebnega partnerstva oz. koncesijskih postopkov v skupni vrednosti 19,1, milijarde PLN.

Projekt je podprt s strani programa Interreg SREDNJA EVROPA, ki ga financira Evropski sklad za regionalni razvoj.

www.interreg-central.eu/restaura