Prve dni italijanske zasedbe slovenskih ozemelj v maju in juniju 1915 se je italijanska vojska posvečala tudi vzpostavitvi javnega reda in miru ter omejila gibanje civilnega prebivalstva. Vojska je delovala po ukazu svojega poveljnika generala Luigija Cadorne o eksemplaričnem kaznovanju civilnega prebivalstva v primeru nepravilnosti. Eksemplarično in kolektivno kaznovanje je bilo z mednarodnim vojnim pravom prepovedano, obenem pa zoper kršitelje ni predvidelo nikakršnih ukrepov.
V zadnjih majskih in prvih junijskih dneh leta 1915 je bila italijanska vojska na področju Krna, na Mrzlem vrhu in planini Sleme neuspešna, srditi boji so terjali visok krvni davek in zasejali strah med italijanske napadalce, ki so se umikali v dolino, se skrivali po gozdovih, spremljali v dolino ranjene tovariše in se niso več vrnili na bojne položaje. Dezerterji so se skrivali tudi pri domačinih, ki so o molče trpeli, ker so se bali vojaškega nasilja, zagotovo pa niso pričakovali tega, kar se je zgodilo 4. junija 1915.
Tega dne je italijanska vojska ponovno silovito napadla položaje ob vznožju Krna, italijanski vojaki pa so brezglavo bežali v dolino in pri tem naj bi srečali skupino karabinjerjev ter nanjo začeli streljati. Streljali naj bi celo na vojaško bolnišnico v Ladri, krivdo pa so naprtili domačinom. Ti so se v strahu s polj razbežali proti svojim domovom, da bi ušli strelom, ki so švigali med vojaki in karabinjerji oziroma vojaško policijo. Kljub temu so pod streli padali nedolžni kmetje.
Vojaška poveljstva so za neuspehe in za vrzeli, ki so jih v vrstah italijanske vojske povzročili ne le avstrijski branilci temveč kar sami italijanski vojaki in karabinjerji, obtožili podkrnske kmete. Iz vasi Krn, Vrsno, Libušnje, Smast in Kamno so prignali šestdeset, po nekaterih podatkih enainšestdeset moških, jih dobro zastražene pripeljali čez Sočo, se nato ustavili pri Idrskem pri mostičku čez potok Draganjšček, jih postrojili ter jih zasliševali. Pravega vojaškega sodišča ni bilo, tolmač pa naj bi bil beneški Slovenec iz Matajurja. Podkrnski kmetje so bili obtoženi, da so pomagali avstrijskim vojakom, s svetlobnimi znaki naj bi označevali italijanske položaje, italijanskim ubežnikom pa naj bi pomagali v spopadu s karabinjerji.
Čeravno so domačini vse zanikali, jih je karabinjerski stotnik obsodil na smrtno kazen po desetkanju. Vsak deseti je moral stopiti iz vrste, prizanesli so sedemnajstletnemu Cirilu Kofolu s Kamnega. Žrtve so postavili v vrsto, da so bili s hrbtom obrnjeni proti eksekucijskemu vodu ter jih ustrelili. Ustreljene moške so pokopali v skupno grobnico, ki so jo izkopali idrski vaščani.
Ostale aretirance so gnali v Čedad, nato v Firence in nazadnje, po dveh tednih, v Oschieri na Sardiniji. Po decimaciji so izpraznili podkrnske vasi in prebivalce preselili v Italijo. Po vojni je bilo ugotovljeno, da so bile žrtve obsojene po nedolžnem, karabinjerskega častnika, ki je ukazal decimacijo so postavili pred sodišče, a ga niso nikoli obsodili.
Decimacija je bila deležna tudi upesnitve, saj je Joža Lovrenčič ustreljencem posvetil pesem »Smrt šestih« (Slovenec, 14. 10. 1915, št. 235). V Idrskem je bil leta 2010 postavljen spomenik v spomin na nedolžne civilne žrtve vojne ob Soči (1915 – 1917).